W 1887 William ukończył szkołę średnią i rozpoczął praktykę marynarską na statku Charles Cosworth należącym do armatora Wlliam Joyce & Coy. W 1891 uzyskał patent drugiego oficera. W 1899, podczas wojny burskiej, został mianowany porucznikiem Royal Naval Reserve. W 1900 rozpoczął pracę dla White Star Line na statkach Medic i Runic obsługujących linię Liverpool – Sydney, a w 1903 podjął służbę, jako drugi oficer, na parowcu Arabic pływającym na prestiżowej linii z Liverpoolu do Nowego Jorku, wiodącej przez niebezpieczne wody północnego Atlantyku.
W 1907 poślubił Adę Florence Banks, którą poznał w 1903 na pokładzie Medica.
W maju 1911 Murdoch zaciągnął się, w randze pierwszego oficera, na RMS Olympic, którym dowodził kapitan Edward Smith, a następnie został przeniesiony na RMS Titanic.
Na pokład Titanica wsiadł w Belfaście. Pierwotnie miał być głównym oficerem, ale kapitan Edward Smith wyznaczył na to stanowisko Henry'ego Wilde'a, co spowodowało, że Murdoch został niejako zdegradowany do stopnia pierwszego oficera.
W momencie kolizji Titanica z górą lodową, 14 kwietnia 1912, pełnił służbę na mostku kapitańskim. Po odebraniu meldunku o górze lodowej na kursie statku, natychmiast podjął decyzję i wydał do sternika Roberta Hitchens'a rozkaz "Ostro na sterburtę", a do maszynowni "Cała wstecz" próbując ominąć przeszkodę. Mimo tego nie udało się uniknąć kolizji z potężną górą lodową. Według niektórych wydanie takiego rozkazu było błędem, gdyż ster szybciej reaguje przy większej prędkości. Idealnym wyjściem z sytuacji w jakiej znalazł się Murdoch 14 kwietnia 1912 było wydanie następujących rozkazów: albo tylko "Cała wstecz" lub tylko "Ostro na sterburtę". Według bardziej prawdopodobnej wersji, Murdoch podjął właściwą decyzję i robił co mógł, aby uniknąć zagłady statku. Był odpowiedzialny za ewakuację pasażerów na prawej burcie statku. Utrzymuje się, że uratował więcej ludzi niż prowadzący ewakuację na lewej burcie drugi oficer Charles Lightoller, gdyż inaczej zinterpretował rozkaz kapitana: nie "Wyłącznie kobiety i dzieci", a "Kobiety i dzieci najpierw". Przyczyniło się to też do sprawniejszej ewakuacji pasażerów.
Pokazane w filmie Titanic Jamesa Camerona samobójstwo Murdocha nie jest prawdą, podobnie jak wzięcie przez niego łapówki od jednego z pasażerów. Ostatni raz widziany był na pokładzie przy próbie opuszczenia na wodę składanej szalupy ratunkowej. Najprawdopodobniej zginął próbując ratować innych pasażerów. Jego ciało nie zostało odnalezione.
W Dalbeattie w Szkocji, czyli rodzinnej miejscowości Williama Murdocha, został odsłonięty pomnik ku jego czci.
O to William Murdoch.
Witajcie.Dzisiaj dodałam wam notkę o Williame Murdoch.Większość tekstu jest z Wikipedii gdyż nie mam dzisiaj za dużo czasu,ale myślę że się podoba.Dziękuje wam ze w chodzicie na mojego bloga.No to na tyle.Do zobaczenia
Natalia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz